top of page

איך אפשר לסייע לילדים בהתמודדות עם התחלות חדשות?

התמודדות עם התחלות חדשות שמתרחשות בחייהם של ילדים, מהווה את אחד האתגרים המהותיים ביותר הן עבורם והן עבור ההורים.

ילדים מתפקדים באופן המייטבי, בעיקר במסגרת מוכרת, הרגלים ושגרה, כאשר הסיבה המובהקת ביותר לכך, היא שהדבר מקנה להם את הביטחון לו הם זקוקים.

כך, שבאופן טבעי עבור הילדים, מלוות התחלות חדשות בחששות וחוסר ביטחון, בעיקר מפני השינוי בשגרת חייהם המוכרת.

תמציות פרחי באך, יכולות לסייע לילד בהתמודדות עם מצבים שונים, לרבות התמודדות עם התחלות חדשות.

באמצעות תמציות אלו, ניתן להגיע לריפוי ושינוי יעיל יותר, מאשר זה המקובל בשיטות אחרות, כגון טיפול פסיכולוגי, בהן הילד צריך לקחת חלק פעיל בטיפול, באמצעות אינטראקציה פעילה עם המטפל, כאשר לא תמיד מצליח הילד לבטא את עצמו באופן ברור, או לחילופין בהם הילד, מסיבות שונות, כלל לא מעוניין לשתף פעולה.

תמציות פרחי באך אפקטיביות ביותר, הואיל וניתן לאבחן את קשייו של הילד, גם ללא שיתוף פעולה או סיוע מצידו.

דוגמאות להתחלות חדשות בחייהם של הילדים -

השתלבות בגן - זוהי למעשה ההתנסות הראשונה של הילד בפרידה משמעותית מההורים, לצד שינוי משמעותי בסדר יומו. במסגרת הגן, נחשף הילד לחברה של ילדים בני גילו, לאינטראקציה מסוג פחות מוכר, תוך שהוא נאלץ להפנים נורמות התנהגות מקובלות.

גמילה מחיתולים - גמילה מחיתולים מהווה את אחד משלבי המעבר המשמעותיים ביותר עבור הילד בגיל הרך.הקושי סביב הגמילה, מתרכז בכך שעיקר האחריות מוטלת על הילד ושיתוף הפעולה מצידו, הוא תנאי הכרחי למעבר שלב התפתחותי זה בהצלחה. כמובן שבמקביל, תפקיד ההורים הוא לתמוך, לעודד ולתת הכוונה.

עליה לכיתה א' - זוהי קפיצת מדרגה של ממש, כאשר במסגרת ביה"ס, יאלץ הילד להתמודד מחד עם בעיות שונות ולפתח יכולות בתחומים שונים ומאידך, הוא יידרש להקפדה על משמעת ולראשונה יאלץ הילד להתמודד עם חובות השונות (כגון הגעה לביה"ס בזמן קבוע והכנת שיעורי בית) לצד לזכויות הזכויות אליהן הורגל במשך שנותיו הראשונות.

מעבר דירה - שינוי סביבת המגורים מהווה שינוי בתנאים וריחוק מהסביבה המוכרת, לרבות החברים והמסגרת החינוכית (גן או ביה"ס) ובלא מעט מקרים חווה הילד קשיים ותסכולים שדורשים התערבות וסיוע מצד ההורים.

התמצית המובהקת שיכולה להתאים למצבים אלה היא Larch -כאשר התמצית הזו מתאימה במיוחד במצבים בהם יש בטחון עצמי לקוי לצד חוסר אמונה ביכולת העצמית, למרות שלרוב, מי שזקוקים לתמצית ה- Larch, הם בעלי יכולת עצמית גבוהה.

ידוע, כי במהלך חיים תקין, אחת הדרכים בהם מתעצם הביטחון העצמי, היא באמצעות ניסיון והתמודדות במצבים שונים, אולם מאחר שלילדים יש ניסיון חיים דל, הרי שהתחלה חדשה נחווית מבחינתם מאוד עוצמתית ביחס לחוויות אחרות אותם הספיקו לחוות במהלך שנותיהם.

על כן, חשוב מאוד לסייע לילדים במהלך ההתמודדות עם ההתחלות החדשות לסוגיהן, במיוחד לאור העובדה שהתמודדויות מוצלחות, מהוות אבן דרך לדימוי העצמי שלהם לכשיתבגרו. תמצית זו מסייעת בבניית ביטחון עצמי וכן היא מסייעת בגיבוש האמונה העצמית וביכולת להסתגל להתחלות ולשינויים.

לצד תמצית ה- Larch ניתן לשלב תמציות אופציונאליות נוספות, כגון ה- Walnutהמהווה תמצית שיכולה לתמוך בילד בתקופות של התחלות חדשות, מעברים ושינוייםובנוסף באפשרותה לעטוף ולהעניק הרגשת הגנה וכן תמצית ה-Honeysuckle – המהווה אף היא תמצית מסייעת בהסתגלות לשינויים והתחלות חדשות.

#ילדיםקשייקליטה #גןעיריהפחד #התחלהחדשהלילדים

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page